Designové klimatizace

Klimatizace jako nevzhledný prvek v interiéru? To už je minulost

S postupem času a vývojem technologií se mění i klimatizační technika. Klimatizace disponují čím dál tím lepšími funkcemi, jako je například ionizátor nebo čistička vzduchu. Na jejich vzhled se dlouho dobu zapomínalo, tomu už je teď ale konec. Výrobci i světoví designéři se předhánějí v tom, kdo vymyslí lepší a stylovější jednotku.

K velkému posunu došlo především ve škále barev, ve které si můžete klimatizaci pořídit, a to především u vnitřní jednotky. Hodí se vám do interiéru spíše červená nebo černá? Žádný problém. Na trhu se začínají objevovat také zařízení z nerezové oceli, zrcadlovým povrchem nebo s prvky dřeva. O něco dál zašla společnost LG, která nabízí klimatizaci s rámečkem, do kterého lze umístit libovolná fotografie nebo kresba. Zařízení vám tak nejen poslouží, ale může působit i jako umělecké dílo. Poměrně pozadu zůstává vzhled venkovní jednotky. Už i na ten se některé firmy postupně zaměřují a snaží se ho co nejvíce zmodernizovat a přizpůsobit dnešním trendům.

Vnitřní jednotku si můžete vybrat v celé škále barevného provedení.

Na své si přijdou i milovníci bílé klasiky. Dnešní jednotky umí elegantně doplnit interiér. Jako prvek k oživení mohou posloužit zaoblené tvary, vysoký lesk nebo naopak mat i perleťový nádech.

Klimatizace ve tvaru konferenčního stolu nebo stromu? I takovéto prototypy již vznikli v dílně návrhářů. Tu ve tvaru stromu vymyslel designér Ryuichi Tabu a jedná se vlastně o okenní klimatizaci, která fouká studený vzduch potrubím ve tvaru větví. Především děti pak zaujme další okenní jednotka, která slouží zároveň jako bílá tabule na psaní. Zajímavý je také návrh stropní klimatizace, který má připomínat tvar mořské vlny. Aby ho designer Min Seong Kim dotáhl k dokonalosti přidal k zařízení zvuk šumícího moře i funkci projekce mořského dna.

Tyto návrhy jsou příslibem, že nás v brzké budoucnosti čekají ještě zajímavější a designové klimatizace. Při jejich výběru si ale určitě dejte pozor, abyste na úkor vzhledu nezapomněli na její funkčnost, která je bezesporu stále důležitější.