Jaká je budoucnost klimatizace? Co třeba chladící stěny?

V přední americké laboratoři vnikl v srpnu minulého roku unikátní systém chladících stěn. Jedná se o první takovéto zařízení svého druhu. A v čem je revoluční? Tato chytrá betonová stěna nejen ochladí vaši domácnost, je navíc kompletně vytištěná na 3D tiskárně a sama umí regulovat teplotu v místnosti.

Inteligentní betonový panel měřící 1,5 x 2,4 metrů byl vyroben na prototypu tiskárny, která patří ministerstvu energetiky v Oak Ridge National Laboratory. Za zmínku stojí i samotné zařízení. Výrobci slibují možnost použití na jakémkoli staveništi. Sestaví se přímo na stavbě během několika hodin s minimální přípravou místa a jeho provoz bude velmi nízkonákladový.

A jak to vlastně funguje? Uvnitř stěny se nachází tepelný akumulační a izolační systém s chladičem, který je připojený ke zdi. Zapuštěné trubky vedou ochlazenou vodu po celé délce stěny a snižují tak teplotu v místnosti. Systém umí také získaný chlad uložit a v případě potřeby ho přenést do prostoru.

Integrované senzory pak vyšlou signál do instalovaného klimatizačního zařízení, který zapnou nebo naopak vypnou. Inteligentní invertor napájí chladič připojený ke stěně a čerpadlům, která přenášejí chladnou teplotu uloženou v betonu na povrch stěny. Tento střídač je připojen k baterii, která také ukládá energii z hlavní energetické sítě budovy v době nízkého tarifu a umožňuje, aby byla energie k dispozici v případě potřeby. Spolu s aktivní izolací je tak minimalizována spotřeba elektrické energie.

Příští rok bude pro tento vynález zatěžkávací zkouškou. V kancelářských budovách budou nainstalovány dvě takovéto stěny, kdy se bude jejich fungování testovat. Pokud obstojí, je dost možné, že tento systém pronikne i do komerčního využití. Už teď je jisté, že nás čeká zajímavá budoucnost, kdy by se náš dům mohl chladit naprosto sám.