Osobní klimatizace pověšená na krku? V budoucnu se toho možná dočkáme

Řešení pro řemeslníky pracující v letních vedrech celý den na střechách nebo silnicích? Právě to si dala za cíl japonská firma Fujitsu. A vznikl prototyp přenosné osobní klimatizace.

Jednotka s názvem Cómodo se nosí kolem krku a obsahuje tři speciální peltierovy články (podobné se používají například v lednicích). Zařízení umí ochladit krev protékající krční tepnou a tím snížit teplotu celého těla. Chladicí mechanismus kolem krku pošle odebrané teplo do vodou chlazeného chladiče, který se nosí v pase. Výrobci věří, že tento princip bude fungovat i při teplotách přesahující 35 stupňů Celsia.

Hmotnost zařízení kolem krku je asi 170 gramů, chladiče a baterie okolo pasu pak zhruba 840 gramů. Dobíjecí baterie zvládne fungovat nepřetržitě až čtyři hodiny a její nabití trvá tři hodiny. Podporuje NFC a Bluetooth a do budoucna by klimatizace také umět poskytnout podrobnosti o zdraví a poloze svého nositele.

Je tedy možné, že budoucnost přinese úlevu pro všechny pracující celý den na slunci. A nejen ty. Dočkáme se doby, kdy budeme mít každý vlastní klimatizaci kolem krku?

https://www.coolingpost.com/world-news/fujitsu-develops-personal-cooler/