Společnosti Gree a Daikin získali ocenění Global Cooling Prize

Týmy společností Gree a Daikin byly v Indii jmenovány společnými vítězi The Global Cooling Prize, mezinárodní inovační soutěže zaměřené na vývoj účinných řešení klimatizování obytných prostor šetrných ke klimatu.

Gree&Daikin

Společnost Gree Electric Appliances ve spolupráci s univerzitou Tsinfhua uspěla s návrhem hybridního řešení využívající parní chlazení, přímé odpařovací chlazení a ventilaci. Zároveň je možné automatické přepínání mezi režimy nebo jejich paralelní provoz, a to v závislosti na vnějších povětrnostních podmínkách. Součástí zařízení je také malý solární panel zabudovaný do venkovní jednotky. Toto řešení by se podle vývojářů mohlo objevit v komerčních klimatizacích do roku 2025.

Pracovníci společnosti Daikin uspěli se svým návrhem systému pro zajištění stálé teploty a vlhkosti v místnosti, a to pomocí dvou speciálně upravených jednotek klimatizace, které pracují se speciálním typem chladiva. Systém se pak automaticky spouští podle venkovní teploty, kterou si sám kontroluje.

Iniciativa vznikla v roce 2018 s podporou britského podnikatele sira Richarda Bransona, s cílem hledat inovativní technologie chlazení do domácností s minimálně pětkrát menším dopadem na životní prostředí než běžné klimatizační jednotky. Náklady na instalaci nově vzniklých jednotek zároveň nesmí být více než dvakrát vyšší než u těch běžných.

https://www.coolingpost.com/world-news/daikin-and-gree-share-global-cooling-prize/